Виконуючи ривок штанги на змаганнях з CrossFit, кожен учасник напевно подбає про захист попереку і колінного суглоба, адже це одні з найбільш схильних до травм ділянки. Про болі в попереку та їх причини ми писали у минулих матеріалах. Тепер поговоримо про біль у коліні. Багато хто думає про те, що варто робити при болі в коліні? Адже це питання актуальне не тільки для спортсменів, які займаються важкою атлетикою, бігом чи кросфітом. Біль під коліном відчувають і маленькі діти, і дорослі, і люди похилого віку. Колінний суглоб щодня витримує всю вагу вашого тіла, бере участь у згинанні та розгинанні при ходьбі, підніманні сходами, стрибках і отримує навантаження навіть, якщо ви просто стоїте. Багато хто намагається знайти ефективний засіб від болю. Чи існує воно?
Що робити при болі в коліні? Чи можливе лікування в домашніх умовах? Відомо, що колінний суглоб є одним із найбільших і найскладніших у функціональному плані. Тому на нього щодня припадає велика кількість навантажень, навіть якщо ми не ведемо особливо активного способу життя. Але незважаючи на складність та величину даного суглоба, отримати забій, травму чи запалення дуже просто. Основними причинами болю в коліні слід вважати:
1) Травми колінного суглоба:
2) Захворювання колінного суглоба:
Крім цього, найчастіше біль у коліні, лікування яких має бути своєчасним, не є прямою ознакою пошкодження або захворювання саме цієї області. Так, наприклад, захворювання хребта, травми кульшового суглоба, дуже часто можуть віддавати болем позаду коліна.
З'явився біль у коліні, лікування має бути негайним!
Як прибрати біль у коліні? Перш ніж розпочати лікування болю в коліні, необхідно чітко визначити його причину. Коли вірно визначено причину болю в колінному суглобі, тоді лікування буде ефективним і довгостроковим. Як правило, залежно від виявленої причини, можуть бути призначені такі види лікування:
Завдяки накладеним кінезіо тейпам на коліно можна досягти наступного ефекту:
Кінезіологічне тейпування коліна може розглядатись як метод лікування в домашніх умовах.
Замислитися над тим, кінезіо тейп як клеїти на коліно, може багато хто. Адже ця процедура може знадобитися у разі:
Менісками є особливі внутрішньосуглобові хрящі, які відповідають за те, щоб під час ходьби навантаження було розподілено рівномірно, за амортизацію суглобів та зниження тертя у місцях зіткнення поверхонь суглоба. Завданням цього хряща, розташованого між стегнової і великогомілкової кісткою, є захист коліна від перевантажень. У разі травми амплітуда руху пошкодженої області обмежується. Щоб впоратися з наслідками травми, а також з профілактичною метою слід купити тейп на коліно. Тейпи для коліна в такому випадку слід розміщувати таким чином, щоб аплікація була Y-подібної форми. Довжина тейпів буде відповідати розмірам колінного суглоба.
Тейп на коліно при болю або з метою профілактики (щоб зберегти меніск) використовувати не складно. Для початку необхідно зафіксувати смужки пластиру від середини підколінної ямки, після кінезіо тейп на коліно потрібно зафіксувати з боків, навколо колінної чашки.
Купити кінезіо тейп – це лише половина справи, адже треба ще розібратися з тим, як накласти тейп на коліно. Те, як клеїти кінезіо тейп на коліно, залежатиме від проблеми, з якою зіткнулася людина – методик чимало. Так, наприклад, у разі пошкодження бічних зв'язок, необхідно вдатися до точкового впливу, в інших випадках схема буде іншою.
Однією з основних методик є наступна схема наклейки кінезіо тейпу: готується 3 тейпи (довжина кожного в середньому становить від 20 до 30 см - вона визначається індивідуально, виходячи з розмірів колінної чашки), коліно згинається під прямим кутом, основа тейпа фіксується і проводиться під колінною чашкою (щоб фіксація була проведена правильно від колінної чашки треба відступити приблизно 10-13 см), середня частина тейпу обмотується навколо суглоба із зовнішнього боку (допускається натяг до 50%), далі тейп фіксується над коліном (тут вже натягу немає), другий тейп закріплюється так само, але ззаду, а ось третій тейп добре натягується і накладається по колу, кінці кріпляться під колінною чашечкою.
При артрозі та подібних захворюваннях використовуються віяла на 4-10 смуг. Кожну стрічку фіксують від зв'язування до початку м'яза.
Для підтримки бічних зв'язок колінного суглоба та ефективного лікування слід вдатися до такого алгоритму. Треба спочатку зігнути коліно, потім наклеїти 2 смужки тейпів наступним чином: один відрізок треба наклеїти під кутом 45 градусів, а другий - зафіксувати паралельно стегну, трохи завівши стрічку під коліно.
Також, крім того, що повинна бути обрана правильна схема тейпування колінного суглоба, потрібно ще дотримуватись основних правил, які описують як клеїти тейп на коліно правильно. Кінезіо тейпування передбачає дотримання таких пунктів:
Для того, щоб надійно зафіксувати колінний суглоб за допомогою кінезіо тейпу, Вам знадобляться 3 I-подібні відрізки тейпу. Основу першого відрізка потрібно накласти в області бугристості великогомілкової кістки. Далі тейп клеїться з невеликим натягом на зовнішній стороні коліна. Другий відрізок клеїмо точно також, але вже з внутрішньої сторони коліна. Для більш надійної фіксації рекомендується накласти третій відрізок горизонтально в області бугристості.
Більше наочно ознайомитися з методикою кінезіотейпування коліна для загальної фіксації можете у відео-уроці від нашого фахівця.
Зауважте, що тейпування може бути ефективним засобом у комплексі з іншими фізіологічними процедурами. Тому якщо ви хочете назавжди усунути біль у коліні не принебригайте допомогою фізичного терапевта.
Тейпуйте правильно і результат не змусить Вас чекати!
Як наклеїти тейп на коліно збоку - не єдине, що має цікавити людину під час лікування (адже треба не тільки визначитися з натягом кінезіо тейпу, терміном носіння тейпу і т.д.). Часто в процесі лікування виникає необхідність використання анальгетиків, застосування компресів із лікарськими препаратами, використання бандажу, наприклад, у процесі тренувань. Кінезіо тейпування - це моно процедура, а допоміжна терапія, що максимально ефективна у комплексі загальних процедур.
Застосування тейпу зазвичай викликане необхідністю корекції захворювань опорно-рухового апарату (це можуть бути забиті місця, бурсит і т.д.). Застосування методики тейпування дозволяє забезпечити надійну фіксацію пошкодженої ділянки, сприяючи максимальному загоєнню у найкоротші терміни та виступаючи профілактикою негативних наслідків. Також варто відзначити, що тейп має таку ж еластичність, як і наша шкіра, тому його носіння не створюватиме дискомфорту. Стрічки не будуть сковувати рух/обмежувати амплітуду, а навпаки, легко фіксувати/стабілізувати суглоб, але при цьому зберігаючи його повну рухливість. Наколінник є бандажом (на ньому немає застібок і надягати його, якщо чесно, не дуже зручно), який іммобілізує конкретну ділянку. Серед його недоліків - незручність надягання, виробництво з тканини, яка не пропускає повітря (нога зафіксована, але дискомфорт при носінні нікуди не діти). Проте, перш ніж робити вибір на користь наколінника або тейпів для суглоба, слід порадитися з лікарем.
У середньому тейп носять протягом 3-5 днів, не знімаючи, а загальний курс визначається індивідуально, виходячи з проблеми з якою зіткнулася людина. Незважаючи на те, що тейпування є немедикаментозною процедурою, яка виконується в домашніх умовах, до нього не можна ставитися несерйозно; при травмах слід насамперед звернутися до фахівця, а не займатися самолікуванням. Адже проблеми у кожного різні, у когось травмований меніск, хтось зіткнувся з ушкодженнями колінної чашки і страждає від хрускоту в коліні, неможливості пересуватися без болю, втрати чутливості в ділянці коліна тощо.
Для коліна підійде будь-який кінезіо тейп для тіла середньої та вище зносостійкості/жорсткості. Оскільки це суглоб і він буде часто в русі, тейп має бути міцним, щоб швидко не відклеювався. Для коліна можуть застосовуватись різні варіанти аплікацій тейпів. Йдеться про I-подібну, X-подібну та Y-подібну види.