Хондромаляція надколінка — це пошкодження хряща, розташованого під колінної чашечкою. Виникає проблема на тлі високих навантажень на колінний суглоб, травм. Хондромаляція проявляється болем в коліні, який посилюється в момент присідання, підйому по сходах.
Хрящ, розташований під надколінком, є природним амортизатором. Порушення його цілісності стає причиною хондромаляція. Вона проявляється болем під час спуску або підйому по сходах, в момент присідання або при інших навантаженнях на колінний суглоб.
При хондромаляція надколінок зміщується, треться об кісткові опуклості. Це призводить до порушення метаболізму в хрящі, що покриває надколінок.
Точні причини зміни структури хряща не встановлені. Але є кілька факторів, які вважаються ключовими в розвитку патологічного стану:
Причиною хондромаляція надколінка може стати часте введення стероїдів в суглоб ін'єкційним методом, а також тривалий період нерухомості коліна.
Люди звертаються за допомогою з-за болю, який знижує якість життя. Больові відчуття найчастіше локалізовані в передній частині коліна і мають вираженість від тупих до сильних.
Симптом хондромаляція надколінка посилюється при навантаженні:
Нерідко виникають і інші симптоми проблеми з коліном:
Симптоми посилюються при фізичному навантаженні. Біль може виникнути після прогулянки пішки, бігу, стрибків, катання на велосипеді або лижах.
Лікуванням хондромаляції надколінка займається ортопед. Він ставить діагноз за результатами огляду і додаткової діагностики. Під час прийому лікар проводить пальпацію ураженого коліна, переміщує його в різні позиції, уточнює у пацієнта, як давно і які симптоми турбують. Лікар з'ясовує, чи була нога занадто навантажена.
Для уточнення діагнозу призначається візуалізаційні діагностика:
Залежно від ступеню пошкодження хряща надколінка призначається лікування.
Терапію при хондромаляція надколінка починають з найпростіших методів. Хворому рекомендують дотримуватися мінімальних навантажень на ногу. Необхідно уникати будь-яких видів активності, при яких біль посилюється.
Медикаментозна терапія визначається стадією патологічного процесу. Для відновлення структури хряща і зняття болю призначають:
Обов'язкова частина терапії — лікувальна фізкультура. Вправи необхідні для:
Гімнастку рекомендується робити з використанням гумки і ролу. Гумка дає додаткове навантаження на мускулатуру і допомагає пропрацювати дрібні групи м'язів, а рол знижує жорсткість м'яких тканин.
Комплекс ЛФК може включати:
Також для лікування рекомендується:
Лікування хондромаляції надколінка на 1 стадії дає хороший ефект, в більшості випадків хрящ відновлюється.
При запущеній патології (3-4 ступеня) консервативної терапії недостатньо. У такій ситуації ортопеди радять застосовувати хірургічні методи.
Артроскопія полягає у введенні спеціального інструменту (артроскопа) всередину суглоба через мініатюрний розріз. Під відеоконтролем проводиться висічення і видалення ділянки пошкодженого хряща.
Латеральний реліз рекомендують в разі, якщо хвороба спровокувала неправильне положення надколінка. Щоб усунути біль і повернути нормальне положення всіх частин суглоба хірург розсікає зв'язки, повертає надколінок в нормальне положення, за рахунок чого знижується компресія на хрящ.
У найскладніших випадках лікування проводиться кількома методами.
Не допустити проблем з колінним суглобом і уникнути хондромаляція надколінка можна, якщо дотримуватися порад, які ми даємо в цій статті:
Носіть черевики, які добре амортизують. При плоскостопості використовуйте ортопедичні вкладки (краще — виготовлені за індивідуальними параметрами).
Біль при хондромаляція надколінка ускладнює рух в повсякденному житті. Підйом і спуск по сходах, момент присідання викликають великий дискомфорт. Особливо часто страждають від болю в колінах спортсмени — велосипедисти, бігуни, лижники.
Друзі, стаття носить інформаційний характер і не є керівництвом до дії. При появі болю в колінах або інших частинах опорно-рухового апарату необхідно звернутися до лікаря. Самолікування може посилити проблему.