Халюс вальгус, або кісточка на нозі, — стан, який псує зовнішній вигляд стопи і створює дискомфорт при ходьбі. Відхилення великого пальця без своєчасного лікування посилюється, призводить до погіршення здатності стопи нормально утримувати вагу тіла і амортизувати при русі, спричиняє зміщення пальців, появу болів під час ходьби.
Халюс вальгус є патологією, яка зустрічається дуже часто, особливо вона поширена серед жінок. Причин зміщення великого пальця ноги кілька. Проблема може виникнути на тлі:
Вальгусна деформація супроводжується нахилом великого пальця в бік інших. Зміна положення призводить до того, що головка кістки випинається, ніби утворюючи шишку. Тому проблему часто називають "кісточкою" або "шишкою на нозі".
Патологія не виникає за один день, а розвивається поступово. Коли кісточка біля основи великого пальця вже дуже об'ємна, проблема дає про себе знати не тільки зовні непривабливим видом ноги.
Найчастіші скарги людей (крім естетичної непривабливості стопи), які страждають від халюс вальгус, пов'язані з неприємними відчуттями, що виникають під час або після навантаження на ноги. Хворих турбує:
При незначному відхиленні пальця неприємні відчуття і болючість практично відсутні, коли людина відпочиває. Іноді на тлі халюс вальгус під час відпочинку в нозі виникають судоми. Це стан пов'язаний дефіцитом магнію в організмі і спазмом м'язів стопи.
Діагноз "халюс вальгус" лікар ставить на підстави огляду скарг пацієнта. Ступінь порушення фахівець визначає по куту відхилення пальця.
Для підтвердження діагнозу призначається рентгенографія.
Терапевтичні підходи при деформації стопи визначаються ступенем відхилення великого пальця.
Консервативні методи при Hallux Valgus застосовуються, якщо структура стопи лише незначно змінена. Консервативне лікування передбачає комплексний підхід і включає:
Комплексне консервативне лікування допомагає:
Виконання спеціального комплексу вправ на регулярній основі дозволяє максимально наблизити положення великого пальця до анатомічної норми, зміцнити м'язи і зв'язки стопи. В результаті ЛФК стає не тільки терапевтичним, але і ефективним профілактичним засобом.
Людям, що страждають плоскостопістю, зі спадковою схильністю до появи кісточки і всім тим, хто хоче не допустити проблеми, рекомендується спеціальний комплекс вправ і тейпування:
Всі вправи повторюють по 7-10 разів з 3 підходами поперемінно для правої і лівої ноги.
Після виконання гімнастичного комплексу рекомендується використовувати тейпування. Перед накладенням пластиру необхідно знежирити шкіру.
Тейп якорем фіксують на внутрішній боковій поверхні великого пальця так, щоб натяжіння не було. Потім обводять пластир по передній стороні пальця, створюючи натяжіння настільки, щоб він вирівнявся. Стрічку проводять по зовнішній боковій поверхні стопи (в районі склепіння натяжіння не створюють), обводять навколо п'яти.
Другу, більш коротку смужку накладають по верху стопи на рівні кісточки, потім проводять на підошву і фіксують там.
Тейп необхідний розгладити так, щоб не утворилися складочки і заломи. Вони при ходьбі можуть натирати.
При запущеному Hallux valgus рекомендується усунення проблеми хірургічними методами.
Хірургічні методи застосовуються, коли палець відхиляється настільки, що починає щільно прилягати до сусіднього, а сильний біль не дає нормально ходити, з'являється навіть, коли людина відпочиває. У такій ситуації хворому, який звернувся за допомогою до ортопеда, пропонують операцію одним з методів:
Протягом декількох днів після операції по виправленню халюс вальгус доводиться пересуватися за допомогою милиць. Щоб надати правильного положення стопі рекомендується носіння спеціального взуття. Відновлення після хірургічного лікування триває до 3 місяців.
Увага! Хірургічне лікування халюс вальгус не проводиться, якщо у пацієнта є протипоказання у вигляді:
При наявності протипоказань необхідно приділити особливу увагу профілактиці халюс вальгус.
Не допустити появи вальгусной деформації стопи, зупинити її на ранніх стадіях допоможе дотримання простих правил:
Щорічно необхідно проходити огляд у ортопеда.
Якщо не провести корекцію положення великого пальця, то халюс вальгус може призвести до функціональних змін, які позначаються на біомеханіці всього опорно-рухового апарату. На пізніх стадіях патологія робить практично неможливим нормальний рух, сильно обмежує фізичну активність.
Вальгусна деформація супроводжується порушенням кровообігу і іннервації переднього відділу стопи. З часом це призводить до артрозу, інших ортопедичних патологій.
Шановні читачі! Стаття носить ознайомчий характер і не є керівництвом з лікування. При перших ознаках Hallux valgus необхідно звернутися за консультацією до фахівця.
Тейп на стопі слід носити протягом 2-3 днів, не знімаючи. Потім, у міру потреби, необхідно повторювати аплікації. Слід розуміти, що на стопі тейп триматиметься менше через фізіологічну особливість даної зони, тому, при необхідності, потрібно буде частіше змінювати аплікацію.
Все залежить від рівня виразності проблеми. Якщо суворо дотримуватись лікування і потім дотримуватися профілактичних заходів, то можна мінімізувати виразність цієї проблеми.
Насамперед, ви не повинні запустити ситуацію до такого стану, коли ефективним буде лише хірургічне лікування. Якщо ситуація дозволяє працювати консервативно, то підхід до лікування має бути комплексним. Він повинен включати в себе: лікувальну фізкультуру, фізіотерапевтичні процедури, корекцію взуття та носіння устілок/ортезів, кінезіотейпірування.
Від ступеня виразності проблеми залежатиме і терапія, яка буде застосована для лікування даної патології. Це може бути консервативне лікування: вправи, устілки, тейпування, а може бути хірургічне.