Хребетна грижа - патологія, при якій порушується цілісність фіброзного кільця міжхребцевого диска і відбувається його випинання за межі хребта. Вибір способів лікування грижі хребта визначається ступенем порушення. Щоб допомогти людині позбутися болю, оніміння і не допустити погіршення стану застосовуються консервативні та хірургічні методи. На ранніх стадіях хвороби добре допомагає лікувальна гімнастика.
Причини
Причина формування грижі хребта — дегенерація міжхребцевого диска. Фактори, які викликають її, ще не вивчені до кінця. Фахівці розглядають 3 основних причини проблеми, це:
генетична схильність;
порушення обмінних процесів і живлення;
механічні пошкодження внаслідок частих мікротравм, які поступово призводять до руйнування диска.
Найчастіше хребетна грижа виникає через неправильні фізичні навантаження. Хребет страждає при підйомі важких предметів в неправильній позі, від ударів, тривалих статичних навантажень (сидіння за столом, водіння автомобіля), неправильної постави.
Живлення і приплив крові до міжхребцевого диску відбувається під час руху. Якщо людина довго перебуває в нерухомому стані (сидить), диску не вистачає корисних речовин, він втрачає вологу, стає крихким, послаблюється фіброзне кільце. Схильність до крихкості дисків також може передаватися у спадок.
Згідно тригерной теорії грижоутворення, основною причиною розвитку патології дисків стають спазмовані м'язи. Вони, немов лещатами, здавлюють диск, перешкоджають його нормальному живленню і з часом призводять до руйнування.
Симптоматика
Симптоми грижі хребта залежать від того, в якому відділі розташований пошкоджений диск.
Якщо порушення виникло в шийному відділі, то людина скаржиться на:
головні болі;
напади запаморочення;
болю в руках;
оніміння пальців;
стрибк\окалізована в грудному відділі, викликає біль під час вдиху і видиху. Випинання стає причиною гострого болю в лівій або правій частині грудної клітини, що виникає в певному положенні.
Грижа, розташована в поперековому відділі, стає причиною:
інтенсивних болів в області попереку, сідниці, в нозі;
оніміння пальців на нозі, стопі, в області паху;
поперекова грижа може стати причиною еректильної дисфункції у чоловіків.
Під час відвідування туалету людині з грижею доводиться тужитися, щоб повністю спорожнити сечовий міхур.
Діагностика
Попередній діагноз "грижа хребта" лікар (нейрохірург) виставляє на підставі скарг і огляду пацієнта. Під час прийому фахівець проводить серію тестів, які дозволяють визначити, наскільки збережені сухожильні рефлекси. Лікар просить пацієнта випрямити і підняти ногу (при грижі поперекового відділу), перевіряє, чи відчуває пацієнт вібрацію, температуру, біль.
При грижі чутливість знижена, порушена біомеханіка рухів, сухожильні рефлекси відхиляються від норми.
Для підтвердження діагнозу хворого направляють на комп'ютерну або магнітно-резонансну томографію. На знімку, зробленому в різних площинах, добре видно грижу. Лікарі отримують можливість визначити її розмір, зрозуміти, в якому стані знаходяться прилеглі тканини, нерв.
Лікування грижі хребта призначається на підставі результатів діагностики. Якщо грижа викликає біль і заважає нормально рухатися, але нерв не перетискає, застосовують консервативну тактику. Якщо ж грижа тисне на нерв, постає питання про доцільність застосування хірургічних методів лікування.
Консервативна терапія дозволяє позбутися болю, відновити рухливість. Але саму проблему — порушення цілісності диска, зміщення його ядра, — таке лікування не усуває.
Пацієнту в рамках консервативного лікування призначають:
блокаду (в уражену ділянку вводять кілька препаратів для знеболення);
препарати для зняття запалення і зниження інтенсивності болю, спазму м'язів;
засоби для поліпшення притоку крові і поживних речовин до ураженої ділянки;
иглорефлексотерапию;
фізіотерапію;
масаж;
ЛФК.
Лікувальна гімнастика при грижі хребта рекомендується на постійній основі. Спеціальний комплекс вправ дає можливість відновити нормальне кровопостачання тканин, зменшити тиск на проблемну ділянку хребта, зміцнити м'язовий каркас спини.
Якщо грижа великого розміру затискає нерв, потрібне застосування хірургічних методів. Хворому можуть запропонувати:
мікродискектомію — висічення грижі через мініатюрний розріз без порушення хребців. Операція проводиться з заднім доступом, під загальною анестезією. Пацієнт на наступний день після операції вже піднімається і ходить;
мікродискектомію зі стабілізацією хребців на рівні шиї — грижу видаляють на рівні шийного відділу і стабілізують уражений сегмент хребта. Операція проводиться через маленький розріз на передній поверхні шиї, під загальним наркозом;
ендопротезування диска — пошкоджений диск видаляють повністю, на його місце поміщають протез. Операція проводиться під загальним наркозом.
пункційне видалення грипункційне видалення грижі — застосовується при ускладненій патології. Через невеликий прокол хірург частково видаляє драглисте ядро, але зберігає фіброзне кільце диска. Операцію роблять під місцевим знеболенням.
Тривалість відновного періоду після операції залежить від обсягу втручання і індивідуальної реакції організму.
Консервативне лікування і реабілітація передбачає обов'язкове виконання спеціальних вправ.
При грижі шийного відділу:
Стоячи рівно, кладуть руку на голову і роблять нахил вправо, потім змінюють руку і нахиляють голову вліво. Під час виконання нахилів плечі необхідно тримати нерухомо, не піднімаючи їх.
Стоячи рівно, повертати голову вліво і вправо до рівня плеча. Голову потрібно злегка відхиляти назад.
Фітнес-стрічку складають петлею, кладуть на потилицю. Міцно утримуючи краї стрічки перед собою, намагаються відхилити голову назад, не підтягуючи плечі до вух.
Сидячи на стільці, витягують шию вперед, повертають в вихідну позицію. При цьому лопатки зводять, плечі не піднімають нагору.
Лежачи на боці, витягнувши прямі руки перед собою, повільно піднімають голову так, щоб вона перебувала паралельно підлозі, утримують її кілька секунд, опускають. Вправу варто виконувати перед дзеркалом.
При грижі грудного відділу:
Розгинання грудного відділу проводять, сидячи на табуреті з роликами, спираючись ліктями об стіл. Не відриваючи рук від столу, необхідно плавно від'їжджати назад і повертатися у вихідну позицію. Поперек не повинен прогинатися.
Розгинання спини назад, сидячи на стільці зі спинкою не вище лопаток. Руки зчеплені в замок, закладають на потилицю, лікті широко розводять, плавно відхиляються назад, повертаються у вихідне положення.
Вправу для підвищення рухливості грудної клітини виконують біля стіни, стоячи на колінах (ноги паралельно стіні). Руки витягнуті і притиснуті до стіни. Тримаючи праву долоню притиснутою до стіни, ліву повільно відводять у протилежний бік, немов описуючи півколо. При цьому корпус розгортається, таз притискається до стіни. Ліву руку повертають в вихідну позицію.
Вправа виконується, стоячи навколішки. Максимально вигинають спину, опускаючи голову вниз, потім голову піднімають вгору, спину направляють вниз. У крайніх положеннях важливо не затримувати дихання.
Лежачи на спині, зігнути ноги в колінах, впертися стопами в підлогу, прямі руки витягнути над головою. Тримаючи руки нерухомо, на вдиху піднімають грудну клітку і розкривають ребра, на видиху опускають вниз, притискають поперек до підлоги.
Баланс на четвереньках виконують, піднімаючи одночасно праву руку і ліву ногу, затримуються в такому положенні декілька секунд, потім повторюють те ж саме для лівої руки і правої ноги. Під час руху тазостегнового суглоба поперек необхідно утримувати нерухомо.
При грижі попереково-крижового відділу:
Лежачи на спині, ліву ногу згинають в коліні і спираються нею в підлогу, праву згинають в коліні і закладають на ліву. Повільно підтягують обидві ноги до живота. Затримують на кілька секунд, плавно опускають на місце. Під час виконання вправ не повинно бути болі, поколювання, припустимий тільки легкий дискомфорт.
Лежачи на спині, одну ногу згинають в коліні, спирають в підлогу. Іншу випрямляють, піднімають вертикально, піднімають голову. Одночасно тягнуть носок стопи і нахиляють голову вперед. Потім одночасно повертають в вихідну позицію.
Лежачи на животі, впираються ліктями в підлогу, плавно піднімають верхню частину тулуба так, щоб голова досягала максимально високого положення. Затримуються на кілька секунд, плавно опускаться. Важливо не підтягнути плечі до вух і не відривати поперек від підлоги.
Лежачи на боці, ноги зігнути в колінах, одну руку зігнути в лікті і покласти під голову, іншу - поставити на пояс. Підняти максимально високо одну ногу, затримати кілька секунд, повільно опустити. Щоб вправа була більш ефективною варто використовувати фітнес-гумку.
Лежачи на спині, руки витягнувши вздовж тулуба, зігнуті ноги вперши у підлогу, повільно піднімають таз, затримують його у верхньому положенні, плавно опускають. Для підвищення ефективності на стегна потрібно надіти фітнес-гумку.
Всі вправи при грижі хребта рекомендується повторювати по 5-7 разів у 2-3 підходи. Лікувальну гімнастику можна робити тільки після консультації з лікарем.
Вправи при грижі міжхребцевого диска
Профілактика
Не допустити появи грижі хребта допомагає дотримання нескладних правил:
необхідно контролювати вагу. Зайві кілограми створюють навантаження і провокують проблеми з хребтом;
регулярно займатися зарядкою, плавати, під час роботи намагатися змінити позу, робити паузи для розминки.
спати на жорсткій поверхні, ортопедичної подушці;
уникати різких поворотів тулуба, ударів, стрибків з висоти, підйому тяжкості.
При появі скутості рухів, навіть незначного болю в спині необхідно не зволікати зі зверненням до лікаря.
Наслідки грижі хребта
Без належного лікування грижа хребта може призвести до тяжких наслідків. Ускладненням грижі нерідко стає ішемія спинного мозку, на тлі якої пропадає чутливість у нозі, настає параліч стопи. З'являються проблеми в роботі органів таза, при защемленні нервів в грудному відділі — слабкість і втрата чутливості рук.